پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

از فلانی کمتر باش!

کتاب وضعیت آخر نوشته تامس ای هریس، حدود پنجاه سال پیش منتشر شد اما همچنان جزو کتاب هائی است که به همه علاقمندان رشد و تحول فردی توصیه می شود.

موضوع اصلی کتاب، تحلیل رفتار متقابل است. یعنی این که وقتی من با شما در ارتباط قرار می گیرم، جنبه والد من شما را مخاطب قرار می دهد یا جنبه بالغ یا کودک؟ و این سه جنبه در شما هم هست. آیا من والد شما را مخاطب قرار می دهم یا بالغ یا کودک؟ توصیه می کنم حتما این کتاب را در لیست مطالعات خود قرار دهید.

فصل دوازدهم کتاب به والد، بالغ، کودک و ارزش های اخلاقی پرداخته است. در همین فصل، موضوع تجربه معنوی و دینی هم مطرح شده است.

در صفحه 285 این کتاب چنین می خوانیم:

برای تغییر یک چیز خوب به یک چیز بد یا تبدیل یک نتیجه به یک تعصب خشک فقط مدت یک نسل لازم است. تعصب خشک دشمن حقیقت و انسانیت است. تعصب خشک می گوید:

فکر نکن! (بررسی، پرس و جو، تحلیل و نقد نکن بلکه) از یک شخص کمتر باش!

(این شخص که من باید از او کمتر باشم معمولا افراد تراز اول دین و آئینم هستند) فرضیه هائی که در یک تعصب خشک نهفته است می تواند عقایدی خوب و عاقلانه باشد اما تعصب خشک فی نفسه بد است زیرا خوب و بد را بدون دلیل و بررسی تحکّم می کند.

ـــــــــــــــــــــ

مولانا در مورد ظاهر بینی و قناعت کردن به گزاره های دینی به جای عمیق شدن در دین می گوید:

ذات ایمان نعمت و لوتی است هول

ای قناعت کرده از ایمان به قول

ای کسی که از ایمان، تنها به سخنان زیبا بسنده کرده ای، سفره ایمان نعمت ها و خوردنی های بسیار شگفت انگیز دارد. از پوسته گذر کن به مغز برس

کلیک: 323 بار - بروزرسانی در شنبه, 13 ارديبهشت 1399 22:14
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید