پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

مالکیت و دنیای مطلوب

کتاب فوق العاده خواندنی «تئوری انتخاب» نوشته ویلیام گلسر و ترجمه دکتر علی صاحبی به این موضوع مهم می پردازد که انتخاب های آدمیان چگونه شکل می گیرد و چه عواملی بر این انتخاب ها موثر هستند. 

فضای کلی کتاب این است که انسان ها حق انتخاب های خودشان را دارند و ما در ارتباط با ایشان، جز دادن آگاهی، کار دیگری نمی توانیم بکنیم.

در اوائل کتاب، برای روشن کردن ضرورت بحث تئوری انتخاب، موضوع احساس مالکیت بر افراد و تعصب نسبت به راه و روشی که خود درست می دانیم را مطرح کرده است.

در صفحه 112 می خوانیم:

هر نوع تصویر مبتنی بر تملک، یک فاجعه ی رابطه ای در بر خواهد داشت. چنین تصویری تقریبا همیشه زمینه ساز ناکامی، عصبانیت و تعارض می شود. تصویرهای مبتنی بر مالکیت، گاهی اوقات باعث «قتل» می شوند.

در زندان های آمریکا هزاران مرد و زن وجود دارند که همسر خود را به دلیل عدم تمکین به احساس تملک ایشان کشته اند.

...

اگر افراد می توانستند یاد بگیرند که آنچه برای من خوب است لزومی ندارد برای دیگران خوب باشد، آنگاه دنیای شاد و خوشایندتری می داشتیم.

تئوری انتخاب به ما می آموزد دنیای مطلوب من اساس و شالوده زندگی من است و نه اساس زندگی دیگران. آموختن این درس برای پیروان روانشناسی کنترل بیرونی دشوار است.

ـــــــــــــــــ

عبارت «دنیای مطلوب» در متن کتاب توضیح داده شده است. فرم، قالب بندی و شکلی از دنیا که هر کس برای خود ساخته است. پیروان روانشناسی کنترل بیرونی یعنی کسانی که می گویند: راه درست، همین است که من می گویم. تو باید به آنچه من می گویم عمل کنی. و الا تو را مجبور خواهم کرد.

ــــــــــــــــ

مولانا می گوید:

سخت گیری و تعصب، خامی است

تا جنینی، کار، خون آشامی است

یعنی انسان متعصب، مانند جنین است که غذاهای متنوع نمی خورد. تنها از خونی تغذیه می کند که از یک مجرای معین به او می رسد. باز و گشوده نیست. یکسو نگر و یک جانبه گرا است.

 

 

 

 

کلیک: 315 بار - بروزرسانی در شنبه, 13 ارديبهشت 1399 22:14
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید