پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

تعارض های دینی

یکی از دلائل بروز تعارض های فکری در جوانان امروز و دین گریزی ها این است که می بینند بین گزاره های مختلف دینی و بین این گزاره ها و عمل متولیان امر دین، تعارض و تضاد هست. این اختصاص به کشور ما ندارد و یک موضوع فراگیر جهانی است. برخی کشورها در پروسه مدرن شدن، از ما جلوتر هستند و برخی عقب تر. اما هنوز در هیچ کشوری تکلیف این موضوع به طور کامل مشخص نشده است.

ما در باره ذاتی و عرضی در دین چیزی نمی دانیم. در باره دین حداقلی و دین حداکثری. در باره تفاوت معنویت و شرایع. در باره نسبت دین و دنیا و علم. این ندانستن ها باعث می شود برخی از ما متعصبانه به دین بچسبند و تعارضات درونی آن را موجه جلوه دهند و دنیای غیر دینی را منحرف و گمراه. برخی دیگر علم و مدرنیته را اصل قرار می دهند و دین را به طور کامل متعلق به دوران اساطیری بشر می دانند. اما این نوع برخورد با دین باعث می شود از جنبه های مثبت آن نیز محروم شویم.

تامس ای هریس در کتاب وضعیت آخر (که در باره تحلیل رفتار متقابل است) می گوید:

متاسفانه بیشتر مردمی که بالغشان نمی تواند این جور شل کن سفت کن ها و دورئی ها را بپذیرد، پیام نیک مسیح را همراه گنداب های کلیسای امروز به دور ریخته اند. در پی تفکیک این پیام نیک از گنداب تعصب، و روشن ساختن پیام ساده و آزادی انسان است که متخصصین جوان الهیات، امروز عزم خود را جزم کرده اند. 

اگر «آزادی سازی شخصی» کلید بهبود و تغییر اجتماعی است و اگر «حقیقت» ما را آزاد می کند، پس باید کلیسا را به جائی بدل ساخت که مردم برای شنیدن «حقیقت» به آنجا بیایند ... حقیقت، متنی در حال رشد از اطلاعات است که ما پس از بررسی، آن را «حقیقی و واقعی» تشخیص داده ایم.

اگر تحلیل رفتار متقابل، قسمتی از حقیقت است و به آزادی معنوی مردم کمک می کند، پس کلیسا نیز باید آن را تشخیص دهد و در دسترس مردم بگذارد. 

کتاب وضعیت آخر صفحه 290

 

 

 

کلیک: 316 بار - بروزرسانی در شنبه, 20 ارديبهشت 1399 17:44
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید