Print this page

تفاوت آخوند یا کشیش با روانشناس

توسط 20 ارديبهشت 1399   ⁄  در  مقالات

یک آخوند و یک روانشناس از نظر نحوه عملکرد دو تفاوت عمده دارند

اولین و مهمترین تفاوت این است که آخوند، چندان به دنبال مدلل کردن گفته های خود نیست. در ابتدا تصویر یک خدای قدرتمند، قهار، عظیم و منتقم را در ذهن مخاطب خود می سازد و روز به روز آن را تقویت می کند. پس از ساخته شدن این تصویر، کار او آسان است. کافی است برای قبولاندن سخن خود به مخاطبین، بگوید این مطلب، سخن یا خواسته خداست. خدا بر ما بندگان چنین تکلیف کرده است. اگر بر اساس تکلیف خود عمل کنیم مستحق پاداش خواهیم بود و در صورت تخلف از انجام تکالیف خود، مستحق عذاب الهی.

در نقطه مقابل، روانشناس، به تبیین ساختمان وجودی انسان می پردازد و در باره هیچ چیز نظر قطعی و نهائی صادر نمی کند. می گوید بر اساس آنچه من تا این لحظه از مجموع مطالعات روانشناسی فهمیده ام، ساز و کار تحولات روحی و روانی آدمیان اینگونه است و هر عملی، از فلان خواستگاه برخواسته است و فلان تاثیر را بر خود فرد و اطرافیان او خواهد گذاشت. از آنجا که سخن روانشناس، متکی به یک نیروی قهار فوق بشری نیست، بر خود فرض می بیند که برای تک تک نظرات و تئوری های خود، دلیل منطقی و علمی ارائه کند. 

تفاوت دوم در این است که روحانی در مقابل نتایج آموزه های خود، خود را پاسخگو نمی داند. اگر زندگی خوبی داشته باشید، آن را حاصل انجام اعمال دینی محسوب می کند اما اگر زندگی مشقت باری داشته باشید، خواهد گفت تو همچنان به انجام اعمال دینیت ادامه بده. پس از مرگ، خداوند جبران خواهد کرد و پاداش تو را خواهد داد. به عبارت دیگر، نتیجه اصلی را منوط به مردن فرد می دانند و از بار مسئولیت شانه خالی می کنند.

در نقطه مقابل، روانشناس، نتیجه توصیه های خود را زمینی و این جهانی می داند. یعنی می گوید توصیه های من به انسان ها، همین امروز و در همین زندگی باید نتیجه خود را نشان دهد. از این رو، در مقابل آنچه به مخاطبین خود می گوید و توصیه می کند، خود را پاسخگو و مسئول می داند.

 

 

 

 

کلیک: 364 بار - بروزرسانی در یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 20:06
رای شما
کامران کمیلی پور

آخرین پست های کامران کمیلی پور

دیدگاه(4)