پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

من باسوادم!

وقتی که کلاس های اولیه مدرسه ابتدائی را می گذراندم، روز به روز و قدم به قدم با خواندن و نوشتن آشنا می شدم. حرفی پس از حرف دیگر. کاربردها، دستورهای زبان، قصه ها و شعرها.

اکنون من با سوادم. آن روز که معلم آمد و حرف عین را به ما یاد داد کجاست؟ روزی که با کاربردهای همزه آشنا شدم کجاست؟ 

سواد خواندن و نوشتن که امروز دارم، یک توانائی یکپارچه است. وقتی به درون خود می نگرم، آن بخش از سواد که معلم کلاس اول به من یاد داد با آن بخش از سواد که معلم کلاس دوم یادم داد، از همدیگر جدا نیستند. سواد را یک توانائی یکپارچه در درون خود می یابم. گرچه در دوران کودکی، به صورت روز به روز و جزء به جزء در من شکل گرفت.

شبیه به این روال، در مورد وضعیت بدنی هم هست. وضعیت سلامتی امروز من، یک کل یکپارچه است. گرچه روز به روز و مرحله به مرحله، با غداهائی که می خورم یا فعالیت های که انجام می دهم به دست می آید. ولی اینطور نیست که بخشی از سلامتی من مربوط به صبحانه باشد بخشی مربوط به نهار و بخشی مربوط به شام! یا بخشی از سلامتی من مربوط به ورزش باشد و بخشی مربوط به خواب!

سلامتی و وضعیت بدنی من، یک کل یکپارچه است. گرچه غذاهای من و فعالیت های بدنی من متفاوت و متفرق است.

شبیه به این دو مثال، در مورد روح و روان آدمی هم هست. 

اعمال عبادی و غیر عبادی ما، از ما، یک انسان خاص خواهد ساخت. این انسان خاص، در عین یکپارچگی در صحنه محشر حضور خواهد یافت. آن روز، نمازها و روزه ها و حج و زکات های مرا دانه دانه نخواهند شمرد. بلکه همه اینها از من یک موجود ویژه ساخته است که این موجود با حفظ یکپارچگی آنجا حضور دارد.

در وزن کشی مسابقات کشتی، هیچ اشاره ای به غذاهائی که کشتی گیر در طول عمرش خورده نمی شود. وزن و قدرت بدنی او در آن لحظه ملاک عمل قرار می گیرد.

در مسابقات علمی هم تک تک حروف الفبا و قصه ها و شعرها را از من نمی پرسند. اطلاعات علمی من به صورت یکپارچه مورد بررسی قرار می گیرد.

مانند عسلی که از هزاران گل به دست آمده است ولی یکپارچه است. در عسل، هزاران گل هست. ولی عسل، هزار پاره نیست.

 

خداوند کنتوری نصب نکرده است که نماز و روزه تو را بشمارد. تو امروز و فردا، مهمان خودت هستی. 

در پست های بعد این را بیشتر توضیح خواهم داد.

 

 

 

کلیک: 17533 بار - بروزرسانی در سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 17:36
رای شما

دیدگاه(2680)

دیدگاه خود را ارسال نمایید