پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

مثنوی ما دکان وحدت است

در مطلب «من با سوادم»  گفتیم همچنان که خوراکی هایی که می خوریم، امروز جدا جدا در ما یافت نمی شوند و به صورت یک بدن یکپارچه سالم و زنده در ما خود را نشان می دهند و سوادی که در کودکی فرا گرفتیم، به صورت حرف به حرف در ما خود را نشان نمی دهند و به شکل یک نیروی یکپارچه «با سواد بودن» خود را نشان می د هد، اعمالی هم که ما انجام می دهیم، چه عبادی و چه غیر عبادی، از ما یک انسان خواهد ساخت که ما امروز و فردا (در صحنه پس از مرگ) مهمان آن هستم.

اصلی ترین آموزه مولانا و ستون اندیشه او این است که ما در یک جهان یکپارچه و بیکران زندگی می کنیم که وجود انسان نیز از این یکپارچگی مستثنا نیست. 

مثنوی ما دکان وحدت است

غیر واحد آنچه می بینی بت است

آنچه تو انجام می دهی، اعم از اعمال عبادی یا غیر عبادی، از تو یک کل یکپارچه می سازد. مانند یک ظرف شیشه ای در آزمایشگاه که مواد مختلف شیمیائی در آن ریخته شده، ترکیب می شوند و در نهایت یک ماده بخصوص شکل می گیرد. تو همواره، چه امروز در این زندگی زمینی و چه فردا در سرای باقی، مهمان خودت هستی. مهمان این خود یکپارچه.

ذهن آدمی برای آن که بتواند بشناسد، ناگزیر است تکه تکه کند، دسته بندی کند، بشمارد و برچسب بزند. اما در عمق جهان، هیچکدام از اینها جریان ندارد. عمق جهان، در یک سکوت و سکون عمیق شناور است.

این مطلب قطعا به توضیح بیشتری نیاز دارد که بماند برای بعد.

نتیجه عملی که می توان گرفت آن است که متوجه باشیم این گونه نیست که نماز و روزه ما در باکس جداگانه ذخیره شود و ارتباط ما با همسر و اطرافیان در باکس جداگانه و عملکرد ما در بازار  و اداره در باکسی دیگر. همه این ها لحظه به لحظه در حال شکل دادن به ماست. 

اگر در شب های قدر خواستیم دعا کنیم، از خدا بخواهیم ما را به درک این وحدت و یگانگی درونی نائل کند. ما به این شناخت، از نان شب هم محتاج تریم ولی خودمان متوجه نیستیم. ما به شناخت خود، بیش از مداوای بیماری و کسب ثروت و امکانات اجتماعی نیاز داریم.

قدر خود و شب های قدر را بدانیم. بینائی طلب کنیم.

...

زان که بینائی که نورش بازغ است

از دلیل چون عصا بس فارغ است

(تا وقتی که به بینائی باطنی دست نیابی، زندگی تو کورمال کورمال خواهد بود)

 

 

 

کلیک: 6641 بار - بروزرسانی در سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 19:42
رای شما

دیدگاه(1160)

دیدگاه خود را ارسال نمایید