پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

کولر گازی و محیط زیست

این مطلب در تاریخ 17 خرداد نوشته می شود. در هفته محیط زیست

 کولرهای آبی، با استفاده از خاصیت خنک کنندگی آب محیط را خنک می کنند. از این رو، استفاده از کولر آبی، باعث نمی شود دمای محیط بیرون، به مقدار زیاد افزایش یابد.

اما در مورد کولرهای گازی (چه در ساختمان ها چه در خودروها) با توجه به مکانیزم این دستگاه ها، در ازای خنک کردن داخل اتاق یا خودرو، دمای بیرون اتاق یا خودرو را به میزان زیادی افزایش می دهند.

برق، در نیروگاه هایی تولید می شود که اکثرا با سوخت هایی مثل گاز یا مازوت کار می کنند. این برق به کولرهای گازی داده می شود تا محل زندگی ما را خنک کنند. پس در واقع، بهای خنک شدن ما، مقدار زیادی سوخت فسیلی است که می سوزد و دمای کره زمین را بالا می برد.

در مورد خودرو هم همین داستان است. بنزین یا گازوئیل مصرف می شود تا داخل خودرو خنک باشد. پس در واقع ما به قیمت مصرف کردن میلیون ها لیتر سوخت بیشتر، داریم خود را خنک می کنیم.

مثل این که یک دریا به اندازه دریای خزر، از بنزین یا گازوئیل داشته باشیم و آن زا به آتش بکشیم. به این ترتیب چه بر سر زمین می آید؟

ما هم اکنون داریم این کار را می کنیم اما از آنجا که به صورت جدا جدا این کار را انجام می دهیم، عمق فاجعه را احساس نمی کنیم.

این، یکی از مسائل زیست محیطی جهان ماست. می توانیم روی آن فکر کنیم. شاید نتوانیم به طور کامل کولرهای گازی را از زندگی خود حذف کنیم اما می توانیم با تغییراتی در ساختمان سازی و خودرو سازی، نیازمان به این وسیله را کمتر کنیم.

در مورد برخی از ما، یک نهیب یا شوک هم لازم است. گاه به مغازه ها یا اداراتی وارد شده ام که از شدت خنکی، احساس سرما می کنی. به خودمان نهیب بزنیم. کولر، قرار است محیط را برای ما قابل تحمل کند نه این که دمای اتاق، مثل یک صبح زمستانی بشود.

نظر شما چیست؟ آیا با تنظیم دمای کولر روی عدد بالاتر (خنکی کمتر) احساس مشارکت در کاهش مصرف سوخت در کره زمین می کنید؟ 

کلیک: 294 بار - بروزرسانی در شنبه, 17 خرداد 1399 17:26
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید