پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

چرا تجدید چاپ و فروش کتاب های هراری ممنوع شد؟

در جلسه هفته گذشته ققنوس یکی از دوستان پرسید چرا کتاب های هراری را ممنوع کردند؟

به طور خلاصه چند علت به نظر می رسد. 

یکم ـ نویسنده ملیت اسرائیلی دارد. تا وقتی که کتاب شهرت و محبوبیت پیدا نکرده بود، می شد آن را تحمل کرد و گاه گاه با نام بردن از او، ژست آزادی بیان نیز گرفت. اما همین که کتاب در ایران به شهرت رسید، مسئولین مربوطه نخواستند بر این گزاره مهر تایید بزنند که در نزد کسانی که ما آنها را دشمن می پنداریم هم ممکن است دستاوردهای نیکوئی وجود داشته باشد.

تصویری که آنها مایلند از جهان در ذهن ما شکل بگیرد این است که در نزد دشمنان ما هیچ امر پسندیده ای یافت نمی شود.

 

دوم ـ این کتاب بر پایه یافته های دیرین شناسان و زیست شناسان، تاریخ بشر را تحلیل می کند نه از منظر دینداران. (تئوری مشهور داروین )

متاسفانه هنوز کسانی هستند که گمان می کنند پذیرش نظریه داروین، مخالف کتاب های آسمانی است. اما چون راهی برای اثبات علمی تئوری های موجود در کتب آسمانی ندارند، چاره کار را ممنوع کردن طرح مباحث علمی می دانند.

 

سوم ـ جهان مطلوبی که یوال نوح هراری در کتاب های انسان خردمند ، انسان خداگونه و 21 درس برای قرن 21 ارائه داده است، جهانی است که در آن مرزهای جغرافیائی و ملیت ها و خطوط جداکننده انسان ها از یکدیگر، کمرنگ شده است. جهان، به مثابه یک شهر بزرگ. چنین جهانی که مرز بین دشمنان قدیمی از میان برداشته شود، به هیچ عنوان مطلوب حکومت های ایدئولوژیک نیست.

 

چهارم ـ مطالعه چنین کتاب هائی، خواننده را به سوی شک کردن و تجدید نظر کردن در بسیاری از بنیان های فکری و اعتقادی خود ترغیب می کند. در حکومت های بسته، افراد، به شدت از مورد سوال قرار دادن اصول و بینان های عقیدتی منع می شوند. چرا که ممکن است غیر قابل دفاع بودن برخی از این اعتقادات مشهود شود.

داستان لباس نامرئی پادشاه را به خاطر بیاورید. این حکومت ها به هیچ عنوان دوست ندارند یک بچه، بگوید: پادشاه لخت است.

 

به هر طریق ممکن این سه کتاب را تهیه و مطالعه کنید. صلح در جهان، نیازمند انسان هائی است که جرأت و جسارت تجدید نظر در افکار و اعتقادات خود را داشته باشند.

 

 

آیا دلایل دیگری هم به نظر شما می رسد؟ لطفا بیان کنید

همچنین اگر این ممنوعیت را مفید می دانید دلایل خود را مطرح کنید. این، به رشد همه ما کمک می کند.

 

 

 

کلیک: 309 بار - بروزرسانی در یکشنبه, 08 تیر 1399 17:39
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید