پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

معیشت یا معنویت؟

آیا با این شرایط معیشتی در جامعه می توان همچنان به دنبال معنویت بود و توصیه کسانی مثل حافظ و مولانا و عطار را مبنای زندگی قرار داد؟

این سوال را یکی از دوستان در جلسه اخیر ققنوس (چهاردهم تیرماه نودو نه) پرسید

در این باره به سه نکته می توان توجه کرد. به جز این موارد، شما دوستان عزیز نیز نظرات خود را بیان کنید.

نکته اول: گرچه جامعه ما اکنون در شرایط معیشتی سختی به سر می برد و اختلاف طبقاتی زیاد شده است و قیمت کالاها با تورمی شدید در حال افزایش است، اما اگر به جای مقایسه خود با برخی کشورهای با ثبات، کلیت جامعه بشری را در نظر بگیریم، خواهیم دید همواره در طول تاریخ و در جاهای مختلف کره زمین، شرایط معیشتی سخت از قبیل درآمد کم، قحطی، بلایای طبیعی و جنگ وجود داشته است و شرایط امروز، نه اولین بار است که حادث می شود و نه آخرین بار. با این وجود همواره کسانی که جویای رشد و رهایی معنوی بوده اند، این راه را پیموده از برکات و نتایج نیکوی آن بهره مند شده اند.

نکته دوم: پیجوئی مباحث معنوی و تامل در اندیشه ها و سبک زندگی کسانی مثل مولانا، حافظ، کریشنا مورتی، سهراب سپهری ، وین دایر و اکهارت توله شاید باعث شود نتوانیم در برخی فعالیت های رقابت آمیز دنیوی در راستای کسب هرچه بیشتر ثروت و قدرت مشارکت کنیم. اما با یک زندگی متعارف در تعارض نیست. پیمودن راه معنویت، به معنی بریدن از جامعه و زیستن در کنج عزلت نیست. می توان در میان مردم زندگی کرد و در عین حال قلبی متوجه به عالم معنا داشت.

حافظ می گوید: آشنایان ره عشق در این بحر عمیق / غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده شاید یک معنی آن این باشد که انسان عاشق و اهل معنا، می تواند از این حیات مادی بهره ببرد ولی به اسارت آن در نیاید.

می بینیم که در شرایط فعلی دنیا، از فقیرترین کشورها تا غنی ترین، مردمانی هستند که مسیر معنویت و روشن بینی را برگزیده اند و زندگی زمینی ایشان نیز مانند سایر مردم می گذرد

نکته سوم: این قسمت از اهمیت فوق العاده برخوردار است.

اگر ما امروز در جامعه خود تلخی و تنگی معیشت را در کام خود احساس می کنیم، این تلخی و تنگی از کجا به وجود آمده است؟ آیا منابع زیر زمینی و روزمینی ما کاهش یافته است؟ آیا اوضاع جوی با ما سر قهر و کین دارد؟ می بینیم که هیچکدام نیست. تلخی امروز ما، حاصل عملکرد خود ماست که در رقابتی شیطانی با یکدیگر، فراموش کرده ایم که همه، ساکن یک کشتی هستیم. ترس از عقب ماندن، ترس از از دست دادن، ترس از محروم شدن، ترس از بی اعتبار شدن و ترس هایی از این دست ما را به چنین وضعیتی دچار کرده است.

پس در چنین شرایطی، تنها راه حل اصولی برای حل معضلات سترگ معیشتی ما، بازگشت به معنویت است.

کسانی که در مکتب مولانا و حافظ رشد کرده باشند، دید کل نگر و جامع دارند و همواره نفع جمعی را بر نفع فردی مقدم می دارند.

پس اگر می خواهیم مشکلات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ما به صورت بنیادین و ریشه ای حل شود، ناگزیر باید مسیر معنویت را برگزینیم.

کلیک: 356 بار - بروزرسانی در دوشنبه, 16 تیر 1399 19:57
رای شما

دیدگاه خود را ارسال نمایید