پنج شنبه,20 مرداد 1401
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 09331339899  اینستاگرام: sakeneravan.ir@

هویت و شخصیت

بی #هویت فحش است یا تعریف؟

بی #شخصیت چطور؟

همین طور #بی_غیرت و #بی_تعصب

در مطلب قبل گفتیم که از منظر #مولانا، حقیقت وجود آدمی، قابل تعریف لفظی نیست و هر طور آن را تعریف کنی، محدودیتی بر آن بار کرده ای.

 یکی از ترفندهای موثر جامعه (اعم از والدین و معلم ها و فرهنگ) که برای اهلی کردن و رام کردن افراد به کار می گیرند این است که مفاهیم و الگوهایی را تعریف می کنند و می گویند برای آن که از طرف ما پذیرفته شوی، باید در این قالب بگنجی. اگر در این قالب نگنجی تو را طرد می کنیم.

و از آنجا که ما از دوران کودکی، حس #ناامنی با خود داریم، سعی می کنیم به هر نحو ممکن، خواسته های جامعه را برآورده کنیم تا طرد نشویم و رشته تعلقمان به دیگران قطع نشود.

مثلا مادر، برای آن که بتواند همیشه از حمایت فرزند خود برخوردار باشد از بچگی در گوش او می خواند که یک فرزند #باغیرت، همیشه رضایت پدر و مادر را بر نظر خود ترجیح می دهد. اندک اندک کلمه باغیرت بار ارزشی قوی در ذهن فرزند پیدا می کند. از این نقطه به بعد فقط کافی است بگوئیم اگر فلان طور عمل کنی، فرد بی غیرتی هستی. همین کلمه، فرزند را زیر یوغ پدر و مادر نگاه خواهد داشت. 

یا حاکمان می گویند اگر فلان طور عمل نکنی، #وطن_دوست، #میهن_پرست، #انقلابی یا #متدین نخواهی بود. همین کافی است که فرد، از عمل بر اساس حقیقت خود باز بماند و همواره تلاش کند خود را در قالب «مطلوب» جای دهد. مبادا به او بگویند بی #غیرت، غیر انقلابی، #وطن_فروش #خائن #بی_دین و امثال اینها.

 

به خودمان نگاه کنیم.

کجاها دیگران، با انداختن این رشته های نامرئی بر گردن ما، ما را رام کرده اند؟

 

و کجاها ما سعی می کنیم با انداختن این رشته های نامرئی بر گردن اطرافیانمان آن ها را رام کنیم و به برآوردن خواسته های خودمان وادار کنیم؟

 

گویا ما قربانیان پدر و مادر و جامعه خود هستیم و قربانی کننده فرزندان و اطرافیان خود.

حتی الفاظی مثل #آزادی_خواه، #روشنفکر، #سالک و #عارف هم بندهایی می شود بر دست و پای روح ما.

وقتی که مولانا می گوید تو به هر صورت که آیی بیستی / که منم این، والله آن تو نیستی، می خواهد بگوید هیچ بندی تو را در بند نکند. هیچ بندی

#دبی_فورد به تبع #یونگ بارها تکرار و تاکید کرده است که همه هستی در توست. بندهای پنهان بر گردن روحت را بشناس. #نیمه_تاریک_وجود ت را بشناس. کشف کن بندهایی که در دوران کودکی از بیرون به ما تحمیل شد و پس از مدتی ما آنها را درونی کردیم و رام و اهلی شدیم.

آیا نمونه های دیگری سراغ دارید که آن را در مورد خودتان کشف کرده باشید و در صدد رهایی از آن باشید؟

لطفا بنویسید 

کلیک: 11702 بار - بروزرسانی در دوشنبه, 25 اسفند 1399 18:09
رای شما

دیدگاه(1385)

دیدگاه خود را ارسال نمایید